A premium Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 PRO 6850U 2.7 GHz (Octa-Core with Simultaneous Multi-Threading) |
| GPU | AMD Radeon 680M |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.99 pounds
(1356 grams)
|
| Release Date | 2022 |
Asus Zenbook 14 OLED
Lenovo Yoga 7i 2-in-1
Microsoft Surface Laptop 3
HP EliteBook X G1i
Lenovo Yoga 7 2-in-1
The Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison