A premium MSI laptop with a giant display.
| MSI Creator M16 | |
| Brand | MSI |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-12650H 2.3 GHz (12th Gen Deca-Core Alder Lake with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
6.06 pounds
(2749 grams)
|
| Release Date | 2022 |
The MSI Creator M16 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Laptops with an RTX 3080 graphics card
Lenovo ThinkPad P1 (4th Generation)
HP Victus
HP Omen
Alienware m15 R6
Asus TUF A15