A premium Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo ThinkPad X1 Carbon (10th Generation) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-1260P 2.1 GHz (12th gen Alder Lake Octa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.48 pounds
(1125 grams)
|
| Release Date | January 2022 |
Asus Zenbook 14 OLED
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
Microsoft Surface Laptop 3
The Lenovo ThinkPad X1 Carbon (10th Generation) is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison