A premium Asus laptop with a giant display.
|
ASUS TUF F17 Gaming Laptop, 17.3" 144Hz FHD IPS-Type Display, Intel Core i5-11400H Processor, GeForce RTX 3050, 8GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD, Wi-Fi 6, Windows 11 Home, FX706HCB-ES51,Graphite Black For $1399.00 on Amazon (As of May 20, 2026, 22:44 PST - Details) | |
| Brand | Asus |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-11400H 2.7 GHz (11th gen Tiger Lake Hexa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 3050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.73 pounds
(2599 grams)
|
| Release Date | March 2022 |
Buy this laptop:
Acer Nitro 5 AN515-57-79TD
HP OMEN 15-en0013dx
Asus TUF Gaming F15 FX506LH-AS51
Asus TUF Gaming A15 FA506IH
Asus ROG Strix G17 G713RC-RS73
The Asus TUF Gaming F17 FX706HC is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison