A mid-priced Asus laptop .
| Asus TUF Gaming F15 FX506HF | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-11400H 2.7 GHz (11th gen Tiger Lake Hexa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.07 pounds
(2300 grams)
|
| Release Date | February 2023 |
HP Victus 15-fa0031dx
HP OMEN 15-en0013dx
Acer Nitro V 15
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Lenovo IdeaPad L340
The Asus TUF Gaming F15 FX506HF is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar