A mid-priced LG laptop .
| LG gram 15 15Z95N | |
| Brand | LG |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-1135G7 2.4 GHz (11th gen Tiger Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
2.47 pounds
(1120 grams)
|
| Release Date | September 2021 |
Asus Zenbook A14
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
HP Pavilion 15-eg0025nr
Lenovo ThinkPad T480
The LG gram 15 15Z95N is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar