A mid-priced LG laptop with a huge display.
| LG gram 16 16Z90Q | |
| Brand | LG |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-1260P 2.10 GHz (12th gen Alder Lake Dodeca-Core with Hyper Threading) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
2.64 pounds
(1197 grams)
|
| Release Date | April 2022 |
Apple MacBook Air 13 2024
HP ProBook 450 G9
Apple MacBook Neo
Apple MacBook Air
Apple MacBook Pro 2017
The LG gram 16 16Z90Q is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar