A mid-priced Dell touch screen laptop .
| Dell Latitude 5420 Rugged | |
| Brand | Dell |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i7-8650U 1.9 GHz (8th gen Quad-Core Kaby Lake R with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 620 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight |
4.9 pounds
(2223 grams)
|
| Release Date | October 2018 |
Lenovo IdeaPad Flex 5
Dell Inspiron 15 3511
Lenovo ThinkPad T580
Asus VivoBook Flip TM420IA
Lenovo IdeaPad Slim 3x
The Dell Latitude 5420 Rugged is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison