An affordable Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo IdeaPad Slim 3 Chromebook | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 64 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek Kompanio 520 2.0 GHz (Octa-Core) |
| GPU | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
2.9 pounds
(1315 grams)
|
| Release Date | 2023 |
Lenovo IdeaPad Flex 5 Chromebook
Acer Chromebook Spin 513
Acer Chromebook 315 CB315-3HT
Lenovo IdeaPad Flex 5
Asus Chromebook Flip C434TA
The Lenovo IdeaPad Slim 3 Chromebook is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison