An affordable HP touch screen laptop .
| HP EliteBook X360 1040 G6 | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 1000 cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-8665U 1.9 GHz (8th gen Whiskey Lake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel UHD 620 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.98 pounds
(1352 grams)
|
| Release Date | 2019 |
Lenovo Yoga Slim 7x
Microsoft Surface Laptop
Lenovo IdeaPad Slim 3x
Dell Inspiron 15 3511
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Generation)
The HP EliteBook X360 1040 G6 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison