A high-end Razer laptop with a giant display.
| Razer Blade Pro 17 | |
| Brand | Razer |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-9750H 2.6 GHz (9th gen Coffee Lake Hexa-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2080 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight |
6.06 pounds
(2749 grams)
|
| Release Date | 2019 |
Acer Predator Helios 300 PH315-53
Acer Predator Helios 300 PH315-52
Acer Predator Triton 300 PT315-52
HP OMEN 15-en0013dx
Lenovo Legion 7i
The Razer Blade Pro 17 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison