A high-end Lenovo laptop with a huge display.
|
Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 Business Laptop, 16" FHD+ Display, AMD Ryzen 7 7730U, 40GB RAM, 2TB SSD, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, HDMI, RJ-45, Wi-Fi 6, Windows 11 Pro, Black For $1899.00 on Amazon (As of May 15, 2026, 14:51 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 40 GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 7730U, 8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache, Clock Speed: 2.0 GHz, Turbo Speed: 4.5 GHz |
| GPU | Integrated with CPU |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4 pounds
(1814 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
LG gram Pro
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition
The Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Lenovo Laptop Comparison