A high-end Razer laptop with a giant display.
| Razer Blade 18 | |
| Brand | Razer |
| Screen | 18 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | Mini-LED |
| Brightness | 1000 cd/m2 |
| Refresh Rate | 300 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i9-14900HX 2.2 to 5.8 GHz (14th gen, 24-Core: 8 Performance Cores, 16 Efficiency Cores) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
6.8 pounds
(3084 grams)
|
| Release Date | 2024 |
ASUS ROG Strix G16
Gigabyte AORUS MASTER 16
Alienware m15 R6
Razer Blade 16
Acer Predator Helios Neo 18 AI
The Razer Blade 18 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison