A premium Lenovo laptop .
| Lenovo LOQ 15IRH8 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-13500H 2.6 GHz (13th gen, 12C (4P + 8E) / 16T, P-core 2.6 / 4.7GHz, E-core 1.9 / 3.5GHz) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.29 pounds
(2400 grams)
|
| Release Date | 2023 |
The Lenovo LOQ 15IRH8 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison
Asus ROG Strix G16 (2025)
Acer Predator Triton 300
Acer Nitro V 15
HP OMEN 15-en0013dx
HP Omen