A mid-range Lenovo laptop .
| Lenovo V15 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Celeron N4500 1.1 GHz (dual-core with boost up to 2.8 GHz) |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.75 pounds
(1701 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
Dell Inspiron 16 5645
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
The Lenovo V15 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison