A premium Lenovo laptop with a huge display.
|
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 Business Laptop, Enterprise Ready, Intel Ultra 5 225H, 16GB DDR5, 1TB NVMe SSD, 16" FHD+ IPS, WiFi 6E, Fingerprint Reader & Backlit Keyboard, Windows 11 Pro, Jet Black For $1299.99 on Amazon (As of May 12, 2026, 06:34 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 64 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H (24 MB cache, 16 cores, 22 threads, up to 4.8 GHz, 28W) |
| GPU | Intel ARC Graphics |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.99 pounds
(1810 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
LG gram Pro
Lenovo IdeaPad 1
Apple MacBook Air
The Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Lenovo Laptop Comparison