A mid-range Lenovo laptop .
|
Lenovo IdeaPad 1 Laptop, 15.6” FHD Display, Intel Celeron N4500 Processor, 20GB RAM, 1TB SSD, SD Card Reader, Numeric Keypad, HDMI, Wi-Fi 6, Windows 11 Home, 1 Year Office 365, Grey For $499.00 on Amazon (As of Mar 31, 2026, 16:15 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | TN |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 20 GB |
| CPU | Intel Celeron N4500 (2 Cores, 2 Threads, Clock Speed: 1.1 GHz, Turbo Speed: 2.8 GHz, 4MB Cache) |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.48 pounds
(1579 grams)
|
| Release Date | 2023 |
Buy this laptop:
The Lenovo IdeaPad 1 15IJL7 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
Dell Inspiron 16 5645
Asus VivoBook 17X
Acer Aspire 3
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
HP Pavilion