A high-end Lenovo laptop with a huge display.
| Lenovo Legion 7i | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | 14th Generation Intel Core i7-14700HX Processor (E-Core Max 3.90 GHz, P-Core Max 5.50 GHz with Turbo Boost, 20 Cores, 28 Threads, 33 MB Cache) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4.93 pounds
(2236 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Asus ROG Zephyrus G16
Acer Predator Helios Neo 18 AI
Gigabyte AORUS MASTER 16
ASUS ROG Strix G16
Dell XPS 16 9640
The Lenovo Legion 7i is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison