A mid-priced HP laptop .
| HP 15 | |
| Brand | HP |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 64 GB |
| CPU | Intel Core i5 (10 Cores, 12 Threads, Max Boost Clock Up to 4.40Ghz, 12MB Cache) 4.6 GHz) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
? pounds
(? grams)
|
| Release Date | 2023 |
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Lenovo V15
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
HP Pavilion
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
The HP 15 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison