A high-end AOC laptop with a giant display.
| AOC AX16PRO | |
| Brand | AOC |
| Screen | 16.1 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 5700U (8 Cores, 16 Threads, 1.8GHz up to 4.3GHz) |
| GPU | AMD Radeon |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight |
? pounds
(? grams)
|
| Release Date | 2025 |
Lenovo ThinkPad T480
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
HP Pavilion 15-eg0025nr
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)