A mid-priced HP laptop with a giant display.
|
HP 2024 17 Pavilion Laptop, 17.3'' FHD IPS Anti-Glare Display, 6-Core Intel i3-1215U, 32GB RAM, 1TB SSD, Wi-Fi, Privacy Camera, Fast Charge, Long Battery, Windows 11 Pro +HubxcelAccessory For $819.00 on Amazon (As of Mar 30, 2026, 06:31 PST - Details) | |
| Brand | HP |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core i3-1215U 1.2 GHz (12th gen Alder Lake-U 6-cores with 8 threads) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4.59 pounds
(2082 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
The HP Pavilion 17 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
HP 17
Dell Inspiron 16 5645
Asus VivoBook 17X
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2