A premium Lenovo laptop with a huge display.
| Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 24 GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 7730U 2.0GHz (Barcelo-U Refresh 8-cores with 16 threads) |
| GPU | AMD Radeon |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4 pounds
(1814 grams)
|
| Release Date | 2023 |
Dell Inspiron 16 5645
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
Asus Vivobook 16X F1605VA
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7
The Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1) is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Lenovo Laptop Comparison