A mid-priced Lenovo laptop .
| Lenovo IdeaPad Slim 3 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 40 GB |
| CPU | Intel Core i7-13620H 2.4 GHz (13th Gen 10-cores with 16 threads) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.57 pounds
(1619 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
Dell Inspiron 16 5645
Lenovo IdeaPad 1 15IJL7
The Lenovo IdeaPad Slim 3 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison