An affordable Machenike laptop with a giant display.
| Machenike Machcreator N17A | |
| Brand | Machenike |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel N100 (4 cores) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
? pounds
(? grams)
|
| Release Date | 2025 |
The Machenike Machcreator N17A is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar
Lenovo IdeaPad 3
Acer Aspire A514-54-501Z
Acer Aspire 3 A315-56
Asus Vivobook Go 15
HP 15-dy1036nr