A high-end Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (8 cores) |
| GPU | AMD Radeon 860M |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.86 pounds
(1297 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
HP EliteBook X G1i
Asus Zenbook 14 OLED
The Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison