A premium Asus laptop with a giant display.
| Asus TUF A16 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 7445HS (6 cores) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4.85 pounds
(2200 grams)
|
| Release Date | 2025 |
The Asus TUF A16 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison
HP Omen
HP Victus
Asus TUF A15
Acer Nitro V 15
Acer Predator Triton 300