A surprisingly affordable Acer laptop .
| Acer Chromebook 315 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 64 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Celeron N4500 (2 cores) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
3.53 pounds
(1601 grams)
|
| Release Date | 2022 |
Lenovo Chromebook S330
Acer Chromebook 314 CB314-1H
Lenovo IdeaPad 1
Lenovo IdeaPad
Samsung Chromebook 4+
The Acer Chromebook 315 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison