A mid-priced Dell touch screen laptop .
|
Dell Inspiron 15 Touchscreen Laptop for 2025-2026 Business Student Home, AI Computer, 15.6" FHD, 10-Core Intel i5, 16GB RAM, 1TB Storage (512GB SSD+500GB Ext) MarxsolAddon, Win 11 Pro, Lifetime Office For $599.00 on Amazon (As of Apr 1, 2026, 02:24 PST - Details) | |
| Brand | Dell |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1012 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i5-1334U (10 cores) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.66 pounds
(1660 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Lenovo IdeaPad Flex 5
Dell Inspiron 15 3511
Lenovo IdeaPad Slim 3x
Dell Inspiron 15
Lenovo Yoga 7i 2-in-1
The Dell Inspiron 15 3530 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Dell Laptop Comparison