An affordable Lenovo laptop .
| Lenovo IdeaPad Slim 3i (9th Gen) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel N150 Processor (4 cores) |
| GPU | Intel UHD |
| Operating System | Windows 11 |
| Weight |
3.02 pounds
(1370 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Acer Aspire Go 15
Asus Vivobook Go M515DA-WS33
Asus Vivobook Go 15
Asus VivoBook 15 F1504ZA-AS34
Asus VivoBook F515EA
The Lenovo IdeaPad Slim 3i (9th Gen) is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison