A high-end Dell laptop with a giant display.
|
Dell XPS 16 9640 Laptop | Intel Core Ultra 7 155H CPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 | 16.3" WUXGA (1920 x 1200) | 16GB DDR5 RAM | 2TB PCIe SSD + 512GB External | Win 11 | Backlit Keyboard For $2699.99 on Amazon (As of May 22, 2026, 06:15 PST - Details) | |
| Brand | Dell |
| Screen | 16.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H (16 cores) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
4.8 pounds
(2177 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Dell Alienware 16X Aurora
Acer Predator Helios Neo 18 AI
Lenovo Legion 5i
Acer Predator Triton 300
Asus ROG Strix G16 (2025)
The Dell XPS 16 9640 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Dell Laptop Comparison