A high-end Lenovo laptop .
|
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition, Intel Ultra 7 258V (Beats U7 165), 14" 2.8K (2880 x 1800), OLED, 32GB DDR5, 2TB SSD Gen 5, 1080p IR Camera, WiFi 7.0, Win 11 Pro - Black For $1985.00 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 18:33 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc 140V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.17 pounds
(984 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
The Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Lenovo Laptop Comparison
LG gram Pro
Apple MacBook Air
LG gram 17 17Z90Q
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
LG gram 16 16Z90Q