A premium Dell laptop that does not take up much space.
|
Dell XPS 13 9345 Laptop, Copilot+ AI PC (13.4" FHD+ 120Hz, Snapdragon X Plus (> Intel i7-1355U), 16GB 8448MT/s RAM, 1TB SSD), Thin & Light, 27 Hours Battery Life, IR Webcam, Wi-Fi 7, Win 11 Pro For $1299.99 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 20:09 PST - Details) | |
| Brand | Dell |
| Screen | 13.4 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 (8 cores) |
| GPU | Qualcomm Adreno |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.62 pounds
(1188 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Apple MacBook Air
LG gram 16 16Z90Q
LG gram 17 17Z90R-K.AAB8U1
The Dell XPS 13 9345 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Dell Laptop Comparison