A high-end Alienware laptop with a huge display.
|
Alienware 16 Area-51 Gaming Laptop AA16250-16" WQXGA 240Hz Display, Intel Core Ultra 9-275HX, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5070Ti, Windows 11 Home, Onsite Service - Liquid Teal For $2610.00 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 23:59 PST - Details) | |
| Brand | Alienware |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5070 Ti |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
7.49 pounds
(3397 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
ASUS ROG Strix G16
Gigabyte AORUS MASTER 16
Alienware m15 R6
Razer Blade 16
Acer Predator Helios Neo 18 AI
The Alienware Area-51 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison