A high-end Dell laptop .
|
Dell XPS 14 9440 14.5" Notebook - Full HD Plus - Intel Core Ultra 7 155H - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard - Platinum For $2049.00 on Amazon (As of May 12, 2026, 14:03 PST - Details) | |
| Brand | Dell |
| Screen | 14.5 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155H (16 cores) |
| GPU | Intel Arc |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.7 pounds
(1678 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Asus ZenBook Duo UX482EA
Lenovo ThinkPad T480
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
Apple MacBook Air
Asus Zenbook A14
The Dell XPS 14 9440 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Dell Laptop Comparison