A premium HP touch screen laptop .
|
HP EliteBook X G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC - WUXGA Touchscreen - (Intel Core Ultra 7 258V Octa-core (8 Core) 2.2 GHz) - 32 GB Total RAM - 1TB SSD - Windows 11 Pro For $1399.99 on Amazon (As of May 11, 2026, 19:34 PST - Details) | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.6 pounds
(1179 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (13th Gen)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (11th Generation)
Asus Zenbook 14 OLED
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2
The HP EliteBook X G1i is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Touch Screen Laptop Comparison HP Laptop Comparison