A high-end MSI laptop with a huge display.
|
MSI Raider 16 HX AI 5090 Gaming Laptop, Intel Core Ultra 9 275HX, GeForce RTX 5090,16" WQXGA IPS 240Hz, 64GB DDR5, 2TB NVMe SSD, Per-Key RGB Backlit KB, Copilot, HDMI, Wi-Fi 7, Windows 11 Home For $4399.00 on Amazon (As of May 15, 2026, 21:44 PST - Details) | |
| Brand | MSI |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 64 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5090 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.95 pounds
(2699 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
Asus ROG Zephyrus G16
Dell Alienware 16X Aurora
Acer Predator Helios Neo 18 AI
Gigabyte AORUS MASTER 16
Razer Blade 16
The MSI Raider HX AI is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison