A high-end Asus laptop with a huge display.
|
ASUS ROG Strix G16 (2025) Gaming Laptop, 16” ROG Nebula 16:10 2.5K 240Hz/3ms, NVIDIA® GeForce RTX™ 5080, Intel® Core Ultra 9 275HX, 32GB DDR5, 1TB PCIe Gen 4 SSD, Wi-Fi 7, Windows 11 Home, G615LW-AS96 For $2899.99 on Amazon (As of May 18, 2026, 21:59 PST - Details) | |
| Brand | Asus |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5080 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.84 pounds
(2649 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Gigabyte AORUS MASTER 16
ASUS ROG Strix G16
Alienware Area-51
Acer Predator Helios Neo 16S AI
Razer Blade 16
The Asus ROG Strix G16 (2025) is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison