A premium MSI laptop .
|
MSI Prestige 14 AI+ EVO PRE14EVOC2032 - Professional Notebook - 14" FHD+ 144Hz Display - Intel® Core™ Ultra 7-258V - 32GB DDR5-1TB NVMe SSD - Windows 11-1 Year Warranty For $1414.07 on Amazon (As of May 18, 2026, 01:19 PST - Details) | |
| Brand | MSI |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc 140V (8 cores) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.75 pounds
(1701 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2
Dell XPS 13 9345
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
Apple MacBook Air