A high-end HP laptop with a huge display.
|
HP OMEN 16 Slim Gaming Laptop, 16" 144Hz 2K Display, Intel Core Ultra 9 285H, NVIDIA GeForce RTX 5070, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD, Wi-Fi 6E, RGB Backlit, Win 11 Pro, w/Mytrix Accessory & Lifetime Office For $1779.99 on Amazon (As of May 22, 2026, 21:06 PST - Details) | |
| Brand | HP |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 9 285H (16 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5070 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
5.35 pounds
(2427 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
HP Omen
Acer Nitro V 16S AI
Asus ROG Strix G16 (2025)
Acer Predator Triton 300
Acer Predator Helios Neo 16S AI
The HP Omen Slim is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison HP Laptop Comparison