A premium Acer laptop with a huge display.
|
acer Nitro V 16S AI Gaming Laptop | AMD Ryzen 7 260 Processor | NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU (572 AI Tops) | 16" WUXGA IPS 180Hz Display | 32GB DDR5 | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 6 | ANV16S-41-R2AJ For $1319.99 on Amazon (As of May 21, 2026, 23:53 PST - Details) | |
| Brand | Acer |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | AMD Ryzen 7 260 (8 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
4.63 pounds
(2100 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
The Acer Nitro V 16S AI is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison Acer Laptop Comparison
HP Omen
HP Omen Slim
Asus ROG Strix G16 (2025)
Acer Predator Triton 300
Acer Nitro V 15