A surprisingly affordable Asus laptop that easily fits in every handbag.
| Asus Chromebook C201 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 11.6 inches |
| Screen Surface | glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 16 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Rockchip RK 3288 1.8 GHz (Quad-Core) |
| GPU | Rockchip Mali T764 |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
2 pounds
(907 grams)
|
| Release Date | ? |
Samsung Chromebook 3
HP Chromebook 11 G5
Asus Chromebook C202SA-YS02
HP Chromebook 11 G4
Lenovo 100e Chromebook (2nd Generation)
The Asus Chromebook C201 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 200 Dollar Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar