A mid-priced Asus laptop that does not take up much space.
| Asus Zenbook UX305LA-AB51 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-5200U 2.20 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 5500 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
2.9 pounds
(1315 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo IdeaPad 720S
Lenovo ThinkPad T15 (1st Generation)
Acer Switft 3 SF314-59
Asus ZenBook UX331UA
Lenovo ThinkPad E15
The Asus Zenbook UX305LA-AB51 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar