A mid-priced Acer laptop with a giant display.
| Acer Aspire E5-772G-52Q7 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-5200U 2.20 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce 940M |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
6.6 pounds
(2994 grams)
|
| Release Date | ? |
Alienware 15 R3
Lenovo ThinkPad P50 20EN0013US
Dell Inspiron 7577
Dell Inspiron i7559-2512
Dell Inspiron i5577-7359
The Acer Aspire E5-772G-52Q7 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison