A mid-priced Lenovo laptop with a giant display.
| Lenovo Z70 80FG0038US | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1008 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 8 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-5500U 2.40 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDA GeForce 840M |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
8.25 pounds
(3742 grams)
|
| Release Date | ? |
Dell Inspiron i7559-2512
Dell Inspiron 7577
Dell Inspiron i5577-7359
Acer Nitro 5 AN515-54
Alienware 15 R3
The Lenovo Z70 80FG0038US is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison