A very affordable Asus touch screen laptop that easily fits in every handbag.
| Asus Transformer T100TAF-B12-GR | |
| Brand | Asus |
| Screen | 10.1 inches |
| Screen Surface | glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Atom Z3735F 1.33 GHz (Bay Trail Quad-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
2.39 pounds
(1084 grams)
|
| Release Date | ? |
Acer Chromebook Spin CP311
Lenovo Chromebook Duet
Asus Chromebook Flip C213SA
Acer Chromebook R11
Lenovo Chromebook Flex 3
The Asus Transformer T100TAF-B12-GR is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 200 Dollar Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar