A mid-priced Lenovo laptop .
| Lenovo ThinkPad Edge E550 20DF0040US | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-5500U 2.40 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | AMD Radeon R7 M260 |
| Operating System | Windows 7 |
| Weight |
5.2 pounds
(2359 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo ThinkPad P50 20EN0013US
Alienware 15 R3
HP OMEN 15-en0013dx
Acer Nitro 5 AN515-57-79TD
Asus TUF Gaming F15 FX506HF
The Lenovo ThinkPad Edge E550 20DF0040US is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison