A surprisingly affordable Nextbook touch screen laptop that easily fits in every handbag.
| Nextbook Flexx 10 | |
| Brand | Nextbook |
| Screen | 10.1 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1280 x 800 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 32 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Atom Z3735F 1.33 GHz (Bay Trail Quad-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
3 pounds
(1361 grams)
|
| Release Date | ? |
Acer Chromebook Spin CP311
HP Chromebook
HP Chromebook x360
Lenovo Chromebook Duet
Asus Chromebook Flip C213SA
The Nextbook Flexx 10 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 200 Dollar Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar