A mid-priced Acer laptop .
| Acer Aspire E5-575G-76YK | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-6500U 2.5 GHz (6th gen Skylake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce 940MX |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.27 pounds
(2390 grams)
|
| Release Date | ? |
Acer Nitro 5 AN515-55
Acer Nitro 5 AN515-54
Acer Nitro 5
HP Pavilion Gaming 15-ec1073dx
HP Pavilion Gaming 15-dk0020nr
The Acer Aspire E5-575G-76YK is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison