A premium Asus laptop .
| Asus K501UW-AB78 | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-6500U 2.5 GHz (6th gen Skylake Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 960M |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
4.4 pounds
(1996 grams)
|
| Release Date | ? |
Lenovo IdeaPad Gaming 3i
Asus TUF Gaming FX505GT
MSI GF65 Thin 9SD
Lenovo IdeaPad L340
Acer Nitro 5 AN515-57-79TD
The Asus K501UW-AB78 is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Gaming Laptop Comparison