A mid-priced Acer laptop .
| Acer Aspire V Nitro VN7-571G-50VG | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Matte |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1128 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-5200U 2.20 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 950M |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.29 pounds
(2400 grams)
|
| Release Date | ? |
Dell Inspiron i5577-7359
Acer Nitro 5 AN515-54
Dell Inspiron 7577
Dell G5 5587
Asus TUF Gaming FX504
The Acer Aspire V Nitro VN7-571G-50VG is on the following charts:
Laptops Laptops with Matte Screens Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison